Menü
ENGLISH

Maden Metalürji

Maden Metalürji

Demir - Çelik Sektörü

Maden Metalürji Şirketleri

Demir, çelik sektörü sanayiinin lokomotif sektörlerinin başında gelmekte, birçok sektöre girdi sağlayarak ülke ekonomisi için stratejik önem taşıyor. Bu yüzden sanayisi güçlü tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye ekonomisi ve sanayisi için de çelik sektörünün kuvvetli varlığı şarttır.

Çin’de geçtiğimiz yıl ortaya çıkan ve günümüzde küresel bazda etkisini devam ettiren Covid-19 salgını, toplum sağlığının yanı sıra ülke ekonomilerini de etkilemeye devam ediyor. Dünya ticaretinde son birkaç yıldır görülen ve ülkelerin ticaret önlemleri ile desteklediği üretimde ve satışta yerelleşme, Covid-19 salgınının dünyaya yayılmasıyla hız kazandı. Tedarik zincirinde yerelleşme, ülkelerin bölgesel ve yerel ticaret hacimlerini büyütme isteği ve uluslararası ticaretin çeşitli önlemlerle sekteye uğraması, gelecek yıllarda da öne çıkan konuların başında yer alacak.

Türkiye bu sektörde hem üretim hem de tüketim bakımından dünyada önde gelen ülkelerden biri. Dünyanın 7. büyük çelik üreticisi olan ülkemizde 2020 yılında çelik tüketimi bir önceki yıla göre %13 artarak 29,4 milyon ton seviyesinde gerçekleşti. Yeni tip koronavirüs salgınına rağmen Türkiye çelik üretimi geçtiğimiz yıla göre %6 yükselişle 35,8 milyon tona ulaştı.

Maden Metalürji Şirketleri, Dünya Çelik Birliği (Worldsteel) tarafından şirketlerin ham çelik üretimlerine göre yapılan sıralamada 2019 üretimlerine göre AB-28 çelik üreticileri arasında 4’üncü, Avrupa’da 9’uncu, dünyada ise 46’ncı sırada yer almaktadır.

OYAK’ın Maden Metalürji alanında faaliyet gösteren şirketleri Erdemir, İsdemir, Erdemir Maden, Ersem, Erdemir Mühendislik, Erdemir Romanya, Erdemir Asya Pasifik, Erdemir Enerji ve İlgaz’dan oluşmakta olup 11,548 çalışanıyla Türkiye’nin en çok istihdam sağlayan sektör kuruluşları arasında yer alıyor. 2020 yılında OYAK’ın Maden Metalürji Şirketleri 8.530 bin ton ham çelik üretimiyle Türkiye’nin toplam ham çelik üretiminin %24’ünü tek başına gerçekleştirdi.

Erdemir, Türkiye’nin ilk ve en büyük entegre yassı çelik üreticisidir. Sıcak haddelenmiş yassı çelik ürünler ve uzun ürünler (kütük ve kangal) üreten İsdemir aynı anda uzun ve yassı ürün imal eden tek entegre çelik üreticisi konumundadır. Türkiye’nin en geniş tabana sahip halka açık şirketlerinden olan Erdemir’in hisseleri Borsa İstanbul’un 1986 yılındaki kuruluşundan bu yana, İsdemir’in hisseleri de 2016 yılından bu yana Borsa İstanbul’da işlem görüyor.

Erdemir Maden, sahip olduğu maden sahalarında pelet, ara ürün, pelet keki, manyetit, parça ve toz demir cevheri üretimi gerçekleştirmektedir. Şirket, Sivas Divriği’de bulunan konsantrasyon ve pelet tesislerinin yanı sıra 9 adet demir, 1 adet kömür ve 1 adet manganez sahası olmak üzere toplam 11 maden sahası ile Türkiye’nin en büyük demir madeni sahibi ve üreticisidir.

Ersem’in Gebze, Ereğli, İskenderun ve Manisa tesisleri, yıllık toplam 1,95 milyon ton dilme ve boy kesme kapasiteyle otomotiv, beyaz eşya, panel-radyatör, ambalaj, elektronik, makina imalatı, boru-profil, ısıtma-soğutma, tarım, dağıtım gibi pek çok sektörün ebatlanmış yassı çelik ihtiyacını karşılamaktadır.

Erdemir Mühendislik, OYAK’ın Maden Metalürji alanındaki yatırım projelerinde; fizibilite çalışmalarından tesisin devreye alınmasına kadar geçen süreçte proje yönetimi, tasarım, satın alma, sözleşme yönetimi ve süpervizörlük hizmeti sunmaktadır.

Erdemir Romanya tüm elektro-teknik uygulama, elektrikli motor, güç transformatörü ve jeneratör imalat endüstrilerinin ana girdisi olan taneciği yönlendirilmemiş elektrik çeliği üretmektedir.

OYAK’ın Maden Metalürji Şirketleri;
  • Türkiye’nin tek entegre yassı çelik üreticisi ve sektörün değişmez lideridir.
  • 2020 yılında OYAK’ın Maden Metalürji şirketleri toplamda 8.530 bin ton ham çelik üretimiyle Türkiye’nin toplam ham çelik üretiminin %24’ünü tek başına gerçekleştirmiştir.
  • OYAK’ın Maden Metalürji Şirketlerinin 2020 yılı sıvı çelik üretimi 8.709 bin ton olurken; yassı nihai mamul üretimi 7.266 bin ton, uzun nihai mamul üretimi 992 bin ton olarak gerçekleşmiştir. 7.489 bin ton yassı ve 1.006 bin ton uzun mamul satışı yapan OYAK’ın Maden Metalürji Şirketleri, 1.333 bin ton yassı ürün ve 69 bin ton uzun ürün olmak üzere toplamda 1.4 milyon ton nihai mamul ihraç etti. Yassı ürünlerde 41, uzun ürünlerde ise 15 ülkeye ihracat yapmıştır.
  • Demir cevheri üretimi 2.031 bin ton olmuştur.
  • Yıl içinde Erdemir’de 2. Sıcak Haddehane Kalite ve Sürdürülebilirlik Yatırımları gerçekleştirildi.
  • 2019 yılı verileri esas alınarak hazırlanan 2020 İSO 500 listesinde üretimden satışlar kriterine göre İsdemir 8., Erdemir 10., Ersem 69. ve Ermaden 168. sırada yer almıştır.

Erdemir ve İsdemir Borsa İstanbul (BIST)’un Sürdürülebilirlik Endeksi’nde ve Kurumsal Yönetim Endeksi’nde yer alıyor.
Maden Metalürji Şirketleri