Menü
ENGLISH

Kimya

Kimya

Bir Bakışta Kimya Sektörü:

  • Beş kıtaya yayılmış 16 entegre tesiste endüstriyel kimyasal ürün geliştirmekte ve üretmektedir.Yıllık yaklaşık 360 bin ton
  • PVC polimer kimyasal katkı malzemesi üretim kapasitesiyle PVC sanayiinde dünyanın en büyük üreticileri arasında yer almaktadır.
  • Dünya PVC stabilizatörü üretiminde lider konumdadır.
  • Özellikli alümina ve alümina bazlı ürünlerin geliştirilmesinde öncü, yıllık 615 bin tondan fazla üretim kapasitesi ile küresel ölçekte ana tedarikçidir.
  • Dünya’nın en büyük altıncı karbon siyahı üreticisi olan Tayvanlı International CSRC Investment Holdings Co. Ltd. ile kurulan ortaklık ile karbon siyahı üretim tesisi kurma çalışmalarına başlamıştır.

PVC-Stabilizatör Sektörü

Dünyada en fazla kullanılan termoplastik türlerinden biri olan Polivinil klorür (PVC) katkı maddeleri olmadan nihai ürün haline dönüştürülemeyen bir malzemedir. Kimya sanayiinin en değerli ürünlerinden biri olan bu malzemenin işlenebilmesi için gereken en önemli girdilerin başında stabilizatör gelmektedir. PVC bazlı ürünlerin imalatında belirleyici olan bu tür maddeler; renk tutarlılığı, mukavemet ve yüzey pürüzsüzlüğü gibi istenilen özelliklerde ve dayanımda nihai ürün geliştirilmesinde kritik rol oynamaktadır.

2012 yılında PVC bazlı pencere ve yapı profilleri, boru, enjeksiyon ürünleri, kablo izolasyon ve yumuşak yüzey kaplamalarına renk, esneklik, dayanıklılık gibi özellikler veren katkı maddeleri üreten ve pazarlayan aynı zamanda konusunda dünyanın önde gelen kuruluşlarından biri, Türkiye’deki stabilizatör tüketiminin karşılanmasında lider konumunda olan Akdeniz Kimya ile 2013 yılında PVC bazlı pencere ve yapı profilleri, boru, enjeksiyon ürünleri, kablo izolasyon ve yumuşak yüzey kaplamaları imalatında kullanılan polimer katkı maddeleri üreten ve alanında pazar liderlerinden biri konumunda olan Chemson OYAK Kimya bünyesine katılmıştır.

OYAK, faaliyette bulunduğu sektörlerde sürdürülebilirlik ve karlılık hedefi doğrultusunda kimya sektörüne hizmet veren şirketlerinden Akdeniz Kimya ile Chemson’u tüm operasyonlarıyla birlikte “Akdeniz Chemson” markası altında birleştirmiştir. Bu büyük birleşme hamlesi ile Akdeniz Chemson, PVC stabilizatörleri alanında 5 kıtada faaliyet gösteren ve 110 ülkeye satış yapan dünyanın en büyük şirketi unvanına ulaşmıştır.

Akdeniz Kimya, 2019 yılı verileri esas alınarak hazırlanan 2020 İSO 500 listesinde üretimden satışlar kriterine göre 255. sırada yer almıştır.

Almatis, refrakter ve kimya endüstrilerine yüksek kaliteli ham madde sağlamak üzere Hollanda’da kurulmuştur. 2015 yılında imzalanan hisse alım sözleşmesinin ardından Almatis’in hisselerinin tamamı OYAK Global Investments BV tarafından devralınmış ve Almatis ve alt şirketleri OYAK Şirketleri arasına katılmıştır.

Almatis, alüminyum hammaddesi olan alüminyum oksidi (alümina) işleyerek özellikli alümina üretim ve satışını gerçekleştirmektedir.

Küresel Bir Marka

Almatis’in dünya çapında dokuz üretim merkezi, altı satış ofisi ve altı uygulama-ürün geliştirme laboratuvarı bulunmaktadır. Grubun Hollanda’daki merkezine ek olarak ABD’de dört fabrika, Almanya, Hollanda, Japonya, Çin ve Hindistan’da birer fabrika ile Brezilya, ABD, Almanya, Hindistan, Singapur, Japonya ve Çin’de satış ofisleri bulunmaktadır.

Alümina Pazarında Dünya Lideri

Alanında 100 yılı aşkın tecrübesiyle Almatis, özellikli alümina ve alümina bazlı ürünlerin geliştirilmesi, üretimi ve ana tedarikçisi konumundadır. Dünya genelinde, üç farklı kıtada, dokuz ayrı entegre tesisle üretim yapan Almatis, en geniş alümina ürün portföyüne sahip kuruluştur.

Özellikli Alümina Sektörü

Alümina dendiğinde akla Almatis gelir. Almatis 100 yılı aşkın süredir alümina ve alümina bazlı ürünlerin geliştirilmesi, üretimi ve tedariki konusundaki uzmanlığını geliştirerek, alümina ve yüksek performanslı çözümlerde tercih edilen iş ortağı olmuştur. Refrakterler, teknik seramikler, polisaj, cam, fonksiyonel dolgu malzemeleri ve termal yönetim gibi önemli pazarlarda Almatis, kaliteli ürünler, müşteri hizmetleri ve desteği ve güvenilir tedarik üzerine odaklanarak lider konumdadır. Cihazlar sürekli olarak küçüldükçe ve yakında evde basılabilir hale geldikçe, enerji yeniden şarj edilebilir hale geldikçe ve tam zamanlı-gerçek zamanlı bağlanabilirlik gerçeklikten öte bir trend haline geldikçe, Almatis alüminaları gelecek nesil teknolojilerin geliştirilmesini sağlar.

OYAK'ın bir grup şirketi ve sektörde küresel bir oyuncu olan Hollanda merkezli Almatis Group açık farkla sektörde dünya lideridir. ABD, Almanya, Hollanda, Japonya, Çin ve Hindistan'da faaliyet gösteren Almatis'in altı ülkede dokuz üretim tesisi bulunmaktadır. Ayrıca Almatis’in 6 ülkede 8 satış ofisi ve dağıtım merkezi, 6 uygulama ve Ar-Ge laboratuvarı bulunmaktadır. Küresel ayak izi ve küresel ağı ve
ayrıca çekirdek ve gelişmekte olan pazarları ile Almatis, her zaman, her yerde tutarlı performans gösterdiği bilinen ürünleriyle sektörün en kapsamlı portföyünü sunmaktadır.

Özellikli alümina, alüminyum metalin üretiminde birincil hammadde olarak kullanılan alümina, bir dizi ek rafineri prosesine maruz bırakılarak elde edilir. Hammadde olarak kullanıldığı ürünlere ısı direnci, mekanik stabilite, elektrik yalıtımı ve aşınmaya karşı direnç gibi ek özellikler sunan özellikli alümina, pek çok sektörde ve üretim sürecinde kritik öneme sahip bir hammaddedir. Özellikli alümina için önemli kullanım alanları, refrakter üretimi, seramik ve polisaj endüstrisidir.

OYAK'ın bir grup şirketi ve sektörde küresel bir oyuncu olan Hollanda merkezli Almatis Group açık farkla sektörde dünya lideridir. ABD, Almanya, Hollanda, Japonya, Çin, Hindistan, Brezilya ve Singapur'da faaliyet gösteren Almatis'in altı ülkede dokuz üretim tesisi, altı ülkede sekiz satış ve tedarik zinciri merkezi ve ayrıca altı uygulama ve Ar-Ge laboratuvarı bulunmaktadır.
Kimya Şirketleri