Menü
ENGLISH

Otomotiv Lojistik Grubu

Otomotiv Lojistik Grubu

Türkiye Otomotiv Sektörü

Hızlı bir sanayileşme ve ilerleme döneminden geçen Türk otomotiv sektörü, montaj ağırlıklı ortaklıklardan, tasarım yeteneği ve geniş üretim kapasitesine sahip tam teşekküllü bir endüstri haline gelmiştir. Orijinal ürün üreticilerinin (OEM) sektörde yaptıkları yatırımlar, üreticilerin imalat yeteneklerini önemli ölçüde geliştirerek, Türkiye’yi uluslararası OEM'lerin küresel değer zincirinin önemli bir halkası haline getirmiştir. Rekabetçi ve nitelikli iş gücü, dinamik yerel pazar ve elverişli coğrafi konumunun avantajları sayesinde Türkiye'deki araç üretimi 2017 yılında 1,7 milyon adedin üzerinde gerçekleşmiştir. Otomotiv sektörünün gösterdiği performans ile Türkiye, 2017 yılı sonu itibarıyla dünyada en büyük 14. ve Avrupa’da ise en büyük 5. otomotiv üreticisi konumundadır.

Türk otomobil sektöründe üretici olarak faaliyet gösteren, OYAK grup şirketlerinden OYAK - Renault, 2017 yılsonu itibarıyla 365 bin adet otomobil üretimi ve 288 bin adet otomobil ihracatı gerçekleştirerek, hem otomobil üretiminde hem de otomobil ihracatında adet bazında sektörde ilk sırada yer almayı başarmıştır. Şirket, ayrıca Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 2018 yılı Haziran ayında açıkladığı 2017 yılı ilk bin ihracatçı firma listesinde Türkiye genel sıralamasında ve sektör sıralamasında 4. sırada yer almıştır. OYAK Renault, 2017 yılı verilerine göre oluşturulan İSO 500 listesinde de 5. sırada yer almaktadır.

Satış ve satış sonrası hizmetleri sunan şirketimiz MAİS de 2017 yılında Renault ve Dacia markalarıyla otomobil ve hafif ticari araç pazarında %18,7’lik pazar payı elde etmiştir.

Otomotiv Finansmanı Sektörü

T.C. Merkez Bankası verilerine göre; 2017 yılı sonunda toplam taşıt kredileri stoku 2016 yılı sonuna göre %10,9 artarak 52,9 milyar TL’ye ulaşmıştır. 2017 yılsonu itibarıyla finansman şirketleri taşıt kredileri hacmi toplamı 28,0 milyar TL, bankacılık sektörü taşıt kredileri hacmi toplamı ise 24,9 milyar TL değerine çıkmıştır. Söz konusu taşıt kredi stokunun, 18,0 milyar TL’sini tüketici kredileri oluştururken, 34,9 milyar TL’sini ticari tüketici kredileri oluşturmuştur.

Otomotiv finansmanı alanında faaliyet gösteren ORFİN Finansman A.Ş. Renault MAIS satış ağında ihtiyaç duyulan tüm kredi ve ilişkili sigorta ürünlerini tek çatı altında toplamakta olup, avantajlı kampanyaları ve geniş ürün ve hizmet yelpazesi ile müşterilerine kaliteli otomotiv finansman çözümleri sunmaktadır.

2017 yılında açılan kredi tutarı, bayi stok finansmanı hariç, % 59 oranında artışla 2 Milyar TL’ ye ulaşmıştır. Yaşayan kredi bakiye büyüklüğü açısından ise 2017 sonunda bayi stok finansmanı dahil 2,8 milyar TL’ye ulaşarak 2016 yılına göre %59 oranında büyüme gerçekleştirmiş, finansman şirketleri toplam yaşayan taşıt kredileri bakiyesinin %10’una ulaşarak sektöründe önde gelen şirketler arasında yer almıştır.

Türkiye Lojistik Sektörü

Türkiye’nin Avrupa, Orta Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'ya kolay erişim imkânı sağlayan avantajlı coğrafi konumu, ülkenin bölgedeki yük taşımacılığı için bir üs işlevi görmesini sağlamaktadır. Türkiye lojistik sektörü, günümüzdeki hacmiyle ülke GSYİH'sinde % 12-13 pay sahibidir.

Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan 10. Beş Yıllık Kalkınma Planı’nda, öncelikli dönüşümü planlanan 9 sektörden biri Lojistik ve Ulaştırma sektörü olmuştur. Sektör, 2009-2013 döneminde yıllık ortalama %17,05 büyüme kaydederken, 2023 yılı GSYİH hedeflerine göre, sektörün toplam büyüklüğünün yaklaşık 250 milyar dolara ulaşacağı öngörülmektedir.

Ülkemizin net ihracatçı olduğu sektörlerden olan hizmet ihracatında turizmden sonra ikinci sırada gelen Lojistik sektörünün ülkemiz ekonomisine sağladığı döviz katkısı yılda 15 milyar doları aşmış durumdadır. 2023 yılında 150 milyar dolar olması hedeflenen hizmet ihracatında Lojistik sektörünün payının ise 60 milyar dolara ulaşacağı tahmin edilmektedir.

OYAK’ın lojistik sektöründe öncü ve yenilikçi şirketlerden biri olarak faaliyet gösteren OMSAN Lojistik, otomotiv, demir çelik, çimento-inşaat, akaryakıt, tekstil, perakende, gıda ve iletişim sektörleri başta olmak üzere birçok sektörün öncü firmalarına yurtiçi ve yurtdışı karayolu, denizyolu, havayolu, demiryolu taşımacılığı, depolama, dağıtım, antrepo yönetimi, proje lojistiği, bitmiş araç lojistiği, tehlikeli madde taşımacılığı, ev ve ofis lojistiği, gümrükleme ve sigorta hizmetleri kapsamında lojistik hizmetleri sunmaktadır.

Otomotiv Lojistik Grup Şirketleri