Menü
ENGLISH

Çimento Beton Kağıt Grubu

Çimento Beton Kağıt Grubu

Çimento

Dünya çimento endüstrisinde en büyük 5. ihracatçı ülke olan Türkiye’de, halihazırda 51 entegre çimento fabrikası ve 20 öğütme tesisi bulunmaktadır. Toplam 80 milyon ton/yıl klinker üretim kapasitesi bulunan sektörde, 2017 yılında 81 milyon ton çimento üretimi ve 72,2 milyon ton çimento satışı gerçekleştirilmiştir.

OYAK’ın çimento sektöründe faaliyet gösteren, Adana Çimento, Mardin Çimento, Denizli Çimento, Bolu Çimento, Ünye Çimento ve Aslan Çimento olmak üzere 6 şirketi bulunmaktadır. Bahsi geçen şirketlerden Denizli Çimento dışında kalan 5’inin hisseleri BIST’de işlem görmektedir. OYAK’ın çimento şirketleri, 12 milyon ton/yıl klinker üretim kapasitesiyle Türkiye klinker kapasitesinin %14,4’ünü oluşturmaktadır. Çimento şirketlerimizin 2017 yılı toplam çimento üretimi ve satışı 12,5 milyon tonun üzerinde gerçekleşmiştir.

2017 yılı sonuçlarıyla oluşturulan İSO 500 listesinde çimento şirketlerimizden Adana Çimento 344., Bolu Çimento 305., Aslan Çimento 492., sırada yer alırken, Denizli Çimento ve Mardin Çimento ise İSO İkinci 500 listesinde sırasıyla 73. ve 311. sırada yer bulmuştur.

Beton ve Agrega

Hazır beton, inşaat sektörünün en temel girdilerinden birisi olup inşaat sektöründe yaşanan gelişmeler hazır beton sektörünü de doğrudan etkilemektedir. Bu çerçevede, Türkiye’nin büyüme hızıyla, inşaat ve hazır beton sektörünün büyüme hızı paralellik göstermektedir.

Türkiye, hazır beton üretimiyle Avrupa’da birinci sırada yer alırken, dünyada ise Çin ve ABD’nin ardından üçüncü sıradadır.

OYAK Grubu beton sektöründe Ankara merkezli OYAK Beton ile faaliyet göstermektedir.

OYAK Beton bünyesinde, Türkiye genelinde Akdeniz, Marmara, Karadeniz, Ege ve İç Anadolu Bölgelerini kapsayan geniş bir coğrafyada, 50’ye yakın hazır beton tesisi bulunmaktadır.

Şirket, betonun hem kalitesi hem de maliyetlerini etkileyen agregayı da kendi bünyesinde bulunan 2 agrega ocağı aracılığıyla üretmektedir.

Sektörün en güçlü hizmet sağlayıcıları olan Grup Şirketlerimiz, Türkiye ekonomisi için önemli projelerin yanı sıra markalı konut projelerinde de çözüm ortağı olarak daima tercih edilmektedir.

OYAK Beton, 2017 yılı verilerine göre hazırlanmış olan İSO 500 listesinde 268. . sırada yer almışlardır.

Kraft Kağıt ve Torba

Türkiye’de kağıt ve karton sektöründe kağıt üretim faaliyeti gösteren halihazırda 51 kuruluş bulunmakta olup sektör Türkiye büyümesine paralel büyüme göstermektedir. 2017 yılında Türkiye’de kağıt ve karton sektöründeki 6.6 milyon tonluk tüketimin % 6’sini kraft torba kağıdı ve kraft liner tüketimi oluşturmuştur. Kraft torba pazarında ise halihazırda Türkiye’de kraft torba üreten 10 üretici 670 milyon adetlik hacme sahip pazara hizmet vermektedir.

Türkiye’nin tek entegre kağıt fabrikasına sahip olan iştirakimiz OYKA, kraft kağıt ve kraft kağıttan mamul ürünler üretmektedir. OYKA 2017 yılında, Türkiye kraft ve kraft liner kağıdı pazarında ihtiyacın yaklaşık %21’lik kısmını karşılamıştır.

Çimento Beton Kağıt Grup Şirketleri