BİLGİ AMAÇLI KONUT KREDİSİ KARŞILAŞTIRMA TABLOSU
ÜRÜN ÖZELLİKLERİ OYAK GARANTİ  BANKASI VAKIFBANK İŞ BANKASI AKBANK ZİRAAT BANKASI
(OYAK ÜYELERİ İÇİN) (OYAK ÜYELERİ İÇİN) (OYAK ÜYELERİ İÇİN) (OYAK ÜYELERİ İÇİN) (OYAK ÜYELERİ İÇİN)
EKSPERTİZ SÜRECİ Kurumun anlaşma yaptığı Sermaye Piyasası Kurulu’nca listeye alınmış Gayrimenkul Değerleme Şirketleri'ne üye kendisi yaptırıyor. 600 TL +KDV+masraflar Bankanın anlaşmalı olduğu SPK ve BDDK Lisanslı Gayrimenkul Ekspertiz şirketlerine yaptırılıyor. Bankanın anlaşmalı olduğu Gayrimenkul Ekspertiz şirketlerine yaptırılıyor. Konutun lokasyonu,m2'sine göre değişiklik göstermekte olup, fatura bedeli kadar tahsil edilmektedir. Bankanın anlaşmalı olduğu Gayrimenkul Ekspertiz şirketlerine yaptırılıyor. Bankanın anlaşmalı olduğu SPK Lisanslı Gayrimenkul Ekspertiz şirketlerine yaptırılıyor. Bankanın anlaşmalı olduğu Gayrimenkul Ekspertiz şirketlerine yaptırılıyor. (Ekspertiz şirketlerince iletilen fatura tutarı kadar uygulanmaktadır.)
   
Oluşacak ekspertiz maliyeti kadar. 700 TL. KDV dahil 750 TL. KDV dahil 469.50 TL. 325TL +KDV
SÖZLEŞME DAMGA VERGİSİ Kredi tutarının %0,948'i.(200.000TL. için: 1,896.00 TL.) muaf muaf muaf muaf muaf
İPOTEK HARCI Kredi tutarının %0,455'İ   (200.000 TL., 120 ay vade için: 910.00 TL.) muaf muaf muaf muaf muaf
İPOTEK DAMGA VERGİSİ İpotek tutarı üzerinden %0,948 (İpotek kredi tutarının 1.5 katı üzerinden tesis ediliyor. Yani 300.000 TL. üzerinden: 2,844.00TL.) muaf muaf muaf muaf muaf
SİGORTA HARİÇ MASRAF Tapuda İpotek  harcı (200.000x0,00455=910.00 TL.) İpotek DV (200.000x1.5x0,00948 =2,844.00 TL.  olmak üzere toplam 3,754.00 TL. vergi ve harç ödemesi yapılıyor. 160 TL İpotek Tesis yok yok yok 250 TL İpotek Tesis
(200.000 TL. KREDİ KULLANMAK İÇİN ÜYENİN ÖDEYECEĞİ MASRAF)
SİGORTA (VEFAT+KONUT+DASK) Vefat+Konut (yangın,deprem)+DASK sigortası yapılıyor. Sigorta tutarı vade boyunca taksitin içinde alınıyor. Vade sonuna kadar başka bir tutar tahsil edilmiyor. Vefat+Konut+DASK Sigortası yapılması bekleniyor. Sigota tutarı, kredi miktarı, konutun yeri, deprem bölgesi, talep edenin yaşı v.b. unsurlar dikkate alınarak belirleniyor. Sigorta tutarları vade sonuna kadar her yıl ayrıca tahsil ediliyor. Vefat+Konut+DASK Sigortası yapılıyor. Sigota tutarı, kredi miktarı, konutun yeri, deprem bölgesi, talep edenin yaşı v.b. unsurlar dikkate alınarak belirleniyor. Sigorta tutarları vade sonuna kadar her yıl ayrıca tahsil ediliyor. Hayat+Konut (yangın,deprem)+DASK sigortası yapılıyor. Sigota tutarı, kredi miktarı, konutun yeri, deprem bölgesi, talep edenin yaşı v.b. unsurlar dikkate alınarak belirleniyor. Kredi Hayat Sigortası, Konut (Yangın,Deprem) Sigortası, DASK Sigortası yapılmaktadır. Kredi Hayat Sigortası’nda sigorta primi kredi kullanan kişinin yaşı, sigortanın yıllık ya da uzun süreli hayat sigorta olarak düzenlenmesine göre değişiklik göstermektedir. Konut Sigortası ve DASK poliçe prim tutarları lokasyona ve m²ye göre değişiklik göstermektedir. Vefat+Konut+DASK Sigortası yapılıyor. Sigota tutarı, kredi miktarı, konutun yeri, deprem bölgesi, talep edenin yaşı v.b. unsurlar dikkate alınarak belirleniyor. Sigorta tutarları vade sonuna kadar her yıl ayrıca tahsil ediliyor.
MAKSİMUM KREDİ TUTARI (01 HAZİRAN 2016 TARİHİNDEN İTİBAREN) 200.000 TL. Ekspertiz değerinin % 80 'i kredi olarak kullandırılır. Ekspertiz değerinin %80' i kredi olarak kullandırılır. Satın alınacak konutun ekspertiz değerinin %80 'i Satın alınacak konutun ekspertiz değerinin %80 'i Ekspertiz değerinin % 80 'i kredi olarak kullandırılır.
KULLANIM ORANI Ekspertiz değerinin %77'si Ekspertiz değerinin %80 'i Ekspertiz değerinin %80' i Ekspertiz değerinin %80 'i Ekspertiz değerinin %80 'i Ekspertiz değerinin %80' i
ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ Sözleşme Faizi Üst Limit olmak kaydıyla vade süresince eşit taksitli değişken faizli ödeme. (Faizler arttığında sözleşmedeki orana kadar artırılmakta, faizler azaldıkça bakiye borç bu yeni faize göre vade süresine göre yeniden eşit taksitlendirilmektedir.) OYAK üyelerine; indirimli, çeşitli faiz ve ödeme planı alternatifleri ile  mortgage. Sözleşme faizi üst limit olmak kaydıyla sabit faizli ürün ve eşit taksitli ödeme planı. OYAK üyelerine, indirimli sabit taksitli Yeni Nesil Ev Kredisi OYAK üyelerine, indirimli, sabit taksitli konut kredisi. OYAK üyelerine, indirimli sabit taksitli konut kredisi.
VERGİ AVANTAJI KKDF ve BSMV muafiyeti var. KKDF ve BSMV muafiyeti var. KKDF ve BSMV muafiyeti var. KKDF ve BSMV muafiyeti var. KKDF ve BSMV muafiyeti var. KKDF ve BSMV muafiyeti var.
MAKSİMUM VADE 180 ay 240 ay 120 AY 120 ay 120 ay 120 ay
ERTELEME Kredi taksitleri kullandırımdan itibaren 3 aya kadar ertelenebiliyor, bu 3 aylık dönemde basit faiz işletiliyor ve biriken faiz anaparaya ekleniyor. Kredi taksitlerini erteleme imkanı bulunmamaktadır. Kredi taksitleri kullandırımdan itibaren 6 aya kadar ertelenebiliyor, bu 6 aylık dönemde basit faiz ilk taksitte tahsil edilir. Kredi taksitlerini erteleme imkanı bulunmamaktadır. Kredi taksitleri kullandırımdan itibaren 3 aya kadar ertelenebiliyor, Erteleme faizi, ödemesiz dönem sonunda ödeme planı başlangıcına yansıtılmaktadır. Ödemesiz dönem (erteleme) opsiyonunun kullanımı, kredi başvurusu sırasında müşteri özelinde değerlendirilmektedir. Kredi taksitlerini erteleme imkanı bulunmamaktadır.
ERKEN ÖDEME ÜCRETİ Erken ödeme ücreti alınmıyor. Erken ödeme yapıldığ takdirde, erken ödenen tutarının kredinin kalan vadesi 36 ay ve altında ise %1’i, 36 ay üzerinde ise %2’si kadar erken ödeme ücreti alınacaktır. (İlgili Kanun Hükmü kapsamında) Erken ödeme yapıldığı takdirde, erken ödenen tutarının kredinin kalan vadesi 36 ay ve altında ise %1’i, 36 ay üzerinde ise %2’si kadar erken ödeme ücreti alınacaktır. (İlgili Kanun Hükmü kapsamında) Erken ödeme ücreti, kalan vadesi 36 ayın üzerindeki krediler için %2, kalan vadesi 36 ay ve altı krediler için %1 olarak tahsil edilmektedir. Erken ödeme ücreti, kalan vadesi 36 ayın üzerindeki krediler için %2, kalan vadesi 36 ay ve altı krediler için %1 olarak tahsil edilmektedir. Erken ödeme yapıldığ takdirde, erken ödenen tutarının kredinin kalan vadesi 36 ay ve altında ise %1’i, 36 ay üzerinde ise %2’si kadar erken ödeme ücreti alınacaktır. (İlgili Kanun Hükmü kapsamında).
OPERASYON OYAK GM Garanti Şubeleri Vakıfbank Şubeleri İş Bankası Şubeleri Akbank Şubeleri Ziraat Bankası Şubeleri
KREDİ KULLANDIRIM ÖN ŞARTI Sadece 15 yılını dolduran üyelere üyelik süresince bir kez konut kredisi kullandırılabiliyor. OYAK'tan gelecek bilgi doğrultusunda Bankanın uygun gördüğü tüm üyelere. OYAK'tan gelecek bilgi doğrultusunda Bankanın uygun gördüğü tüm üyelere. OYAK'tan gelecek bilgi doğrultusunda Bankanın uygun gördüğü tüm üyelere. OYAK'tan gelecek bilgi doğrultusunda Bankanın uygun gördüğü tüm üyelere. OYAK'tan gelecek bilgi doğrultusunda Bankanın uygun gördüğü tüm üyelere.
KREDİ KULLANDIRIM SÜRECİ Üyenin önce konutu satın alıp tapudaki işlemleri tamamlaması daha sonra krediye başvurması gerekiyor. Tapu işlemleri kredi ile eş zamanlı yapılıyor, dolayısıyla üyenin kredi kullanabilmek için tapu işlemlerini bitirmesi gerekmiyor. Tapu işlemleri kredi ile eş zamanlı yapılıyor, Tapu işlemleri kredi ile eş zamanlı yapılıyor, dolayısıyla üyenin kredi kullanabilmek için tapu işlemlerini bitirmesi gerekmiyor. Tapu işlemleri kredi ile eş zamanlı yapılıyor, dolayısıyla üyenin kredi kullanabilmek için tapu işlemlerini bitirmesi gerekmiyor. Tapu işlemleri kredi ile eş zamanlı yapılıyor, dolayısıyla üyenin kredi kullanabilmek için tapu işlemlerini bitirmesi gerekmiyor.
GERİ ÖDEME Ziraat Bankası kanalıyla, Vakıfbank nezdindeki otomatik tahsilat ekranları aracılığı ile, İş Bankası'nda sadece hesabı olan müşteriler için tahsilat ekranları aracılığı ile ve aktif üyelerin maaşlarından kesilerek mutemetlikler/saymanlıklar aracılığı ile geri ödemeler gerçekleştirilmektedir. Tüm Garanti Bankası Şubeleri, 444 Evim, ATM ve İnternet Bankacılığı Vakıfbank Şubeleri nezdindeki otomatik tahsilat ekranları aracılığı ile, Vakıfbankta  hesabı olan müşteriler için tahsilat ekranları aracılığı ile geri ödemeler gerçekleştirilmektedir. Tüm İş Bankası Şubeleri, Bankamatik ve İnternet Bankacılığı Tüm Akbank Şubeleri, internet bankacılığı (yalnızca ödeme gününde tahsilat yapılmaktadır). Tüm Ziraat Bankası Şubeleri, ATM ve İnternet Bankacılığı
KULLANIM ADEDİ 1 kez Sınırsız Kredinin taksit tutarı kişinin aylık gelirinin %70'ini aşmadığı durumlarda 2. ya da 3. kredi olarak ta kullandırılabilir. Sınırsız Bankanın kredi tahsis politikaları kapsamında kredi kullanımı için belirli bir adet sınırı bulunmamaktadır. Sınırsız
GERİ ÖDEME AVANTAJLARI 1-3 ay sonra ödeme başlıyor. 1 ay sonra taksit ödemeleri başlamaktadır.(müşteri isteğine göre kredi taksitlerinin öne çekilmesi imkanı değerlendirilir,taksit erteleme imkanı bulunmamaktadır.) 1-6 ay sonra ödeme başlıyor. 1 ay sonra ödeme başlıyor. 1 ay sonra taksit ödemeleri başlamaktadır. 1 ay sonra ödeme başlıyor.
ERKEN KAPAMA / ARA ÖDEME Kredinin kullanılmasını müteakip, 1 tam yıl sonra ve kapamanın yapıldığı aya ait taksit tutarı ve varsa gecikme taksit ve faizleri tahsil edildikten sonra, ödeme planındaki kalan ana para üzerinden %10 indirim yapılır. [29.05.2006 tarihinden önce kullandırılan kredilerde, kredi kullanım tarihindeki indirim oranları değerlendirilir. %10'dan daha yüksek bir oran ise bu oran, daha küçük ise %10 oranı kullanılır] 01 Aralık 2009 tarihinden itibaren konut kredisi kullanan üyeler için indirim oranı %7 olarak uygulanacaktır. Ara ödemelerde herhangi bir indirim söz konusu değildir. Erken kapama/Ara ödeme/Yeniden Yapılandırma durumlarında ücret  talep ediliyor. Erken kapama/Ara ödeme/Yeniden Yapılandırmada ücret  talep ediliyor. Erken kapama/Ara ödeme/Yeniden Yapılandırmada ücret  talep ediliyor. Nesil Ev Kredilerinde ara ödeme seçeneği bulunmamaktadır. Erken kapamada ücret talep ediliyor. Erken kapama/Ara ödeme/Yeniden Yapılandırmada ücret  talep ediliyor.
KREDİ RİSKİ OYAK üzerinde Banka üzerinde Banka üzerinde Banka üzerinde Banka üzerinde Banka üzerinde
KREDİ DEĞERLEMESİ Kısmen var KKB sorgulaması ve gerektiğinde OYAK sorgusu neticesinde dosya değerlendirilir. KKB sorgulaması ve gerektiğinde OYAK sorgusu neticesinde dosya değerlendirilir. KKB sorgulaması ve gerektiğinde OYAK sorgusu neticesinde dosya değerlendirilir. KKB sorgulaması ve gerektiğinde OYAK sorgusu neticesinde dosya değerlendirilir. KKB sorgulaması ve gerektiğinde OYAK sorgusu neticesinde Banka tahsis kriterlerince dosya değerlendirilir.
FAİZ ORANI 36-48-60-84-120-144-180 ay vadeler için aylık %0,95 http://www.oyak.com.tr/TR/uyeler/duyurular/alternatif-konut-kredisi-hizmetinde-faiz-orani-degisikligi.html
(Faiz oranı 09 Eylül 2016 tarihinden itibaren geçerlidir.)
EMEKLİ İKRAMİYESİNDEN MAHSUBEN TAHSİLAT Üyeler emekli olduklarında emekli ikramiyelerinin %25'i kredi borcuna mahsuben kesiliyor. Maaş veya ikramiyeden herhangi bir kesinti yapılmıyor. Maaş veya ikramiyeden herhangi bir kesinti yapılmıyor. Maaş veya ikramiyeden herhangi bir kesinti yapılmıyor. Maaş veya ikramiyeden herhangi bir kesinti yapılmıyor. Maaş veya ikramiyeden herhangi bir kesinti yapılmıyor.
(EMS 'ye girmemiş üyeler için geçerlidir)