Konut Ön Biriktirim Fonu (KÖBF)

 

Konut Ön Biriktirim Fonu, OYAK üyelerinin, konut edinmelerine kolaylık sağlamak amacıyla %10 ek aidatlarından oluşan birikimlerinin, OYAK güvencesinde ve 205 sayılı OYAK Kanunu’nun sağlayacağı avantajlar ile değerlendirilmesini sağlayan Fon'dur.

OYAK'tan Konut Kredisi kullanmamış ve OYAK tarafından inşa ettirilen konutlardan edinmemiş üyeler bu Fon'a katılabilirler. Fon'a katılmak isteğe bağlıdır ve üyelik süresine bakılmaksızın tüm üyeler katılabilmektedirler.

Üyeler, OYAK Konut Kredisi kullanmaya hak kazandıkları takdirde Konut Kredisi ile birlikte, kredi hakkı doğmadan ya da kredi hakkı doğduğu halde kredi kullanmak istemedikleri takdirde konut edindiklerini ya da yapı kooperatifi ortağı olduklarını belgelediklerinde, noter satış vaadi sözleşmesi ile ya da OYAK daimi üyeliklerinin sona ermesi durumlarında KÖBF’den ayrılabilmektedirler.

Fon'dan ayrılan üyelerin tekrar Fon'a katılmaları mümkün olmamaktadır.

Konut Ön Biriktirim Fonu'na ilişkin detaylı bilgi, Sıkça Sorulan Sorular ve Başvuru Formları, Üye Girişi bölümünden OYAK Üye Numaranız ve şifrenizle ulaşacağınız Online Üye Hizmetlerinde yer almaktadır.