Türkiye Otomotiv Sektörü

Hızlı bir sanayileşme ve ilerleme döneminden geçen Türk otomotiv sektörü, montaj ağırlıklı ortaklıklardan, tasarım yeteneği ve geniş üretim kapasitesine sahip tam teşekküllü bir endüstri haline gelmiştir. Orijinal ürün üreticilerinin (OEM) sektörde yaptıkları yatırımlar, üreticilerin imalat yeteneklerini önemli ölçüde geliştirerek Türkiye’yi uluslararası OEM'lerin küresel değer zincirinin önemli bir halkası haline getirmiştir. Rekabetçi ve nitelikli iş gücü, dinamik yerel pazar ve elverişli coğrafi konumunun avantajları sayesinde 13 küresel OEM'in Türkiye'deki araç üretimi 2016 yılında 1.4 milyon adedin üzerinde gerçekleşmiştir. Türk otomotiv sektörünün gösterdiği ciddi büyüme Türkiye'nin 2016 yılı sonu itibarıyla dünyanın en büyük 14. otomotiv üreticisi konumuna yükselmesini sağlamıştır. Türkiye, Avrupa Birliği içerisinde ise 5. sıradaki yerini korumuştur. 

Türk otomobil sektöründe üretici olarak faaliyet gösteren, OYAK Grubu şirketlerinden OYAK - Renault, 2016 yılsonu itibariyle 340 bin adet otomobil üretimi ve 270 bin adet otomobil ihracatı gerçekleştirerek, hem otomobil üretiminde hem de ihracatında adet bazında sektörde ilk sırada yer almayı başarmıştır. Şirket ayrıca, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 2017 yılı Mayıs ayında açıklamış olduğu 2016 yılı ilk bin ihracatçı firma listesinde Türkiye genel sıralamasında ve sektör sıralamasında 3., sırada yer almıştır. OYAK Renault, 2016 yılı verilerine göre oluşturulmuş İSO 500 listesinde ise 4. sırada yer almaktadır.

Satış ve satış sonrası hizmetleri sunan iştirakimiz MAİS ise 2016 yılında Renault ve Dacia markaları ile otomobil ve hafif ticari araç pazarında  %17.2’lik pazar payı elde etmiştir.

 

Otomotiv Finansmanı Sektörü

T.C. Merkez Bankası verilerine göre; 2016 yılsonunda toplam taşıt kredileri stoğu, 2015 yılı sonuna göre %4.12 artarak 47.7 milyar TL’ye ulaşmıştır. 2016 yıl sonu itibariyle finansman şirketleri taşıt kredileri hacmi toplamı 24.9 milyar TL, bankacılık sektörü taşıt kredileri hacmi toplamı ise 22.8 milyar TL değerine ulaşmıştır. Söz konusu taşıt kredi stokunun, 17.3 milyar TL’sini tüketici kredileri oluştururken, 30.4 milyar TL’sini ise ticari tüketici kredileri oluşturmuştur.

OYAK Grup şirketlerinden, otomotiv finansmanı alanında faaliyet gösteren ORFİN Finansman,  sektördeki genç şirketlerden biri olmasına rağmen, güçlü altyapısı, sunduğu elverişli kampanyalar vb. faktörlerin etkisi ile yaşayan kredi bakiye büyüklüğü açısından 2016 sonu itibari ile tüm finansman şirketleri arasında 6. sırada yer almayı başarmıştır.