Türkiye Otomotiv Sektörü

Hızlı bir sanayileşme ve ilerleme döneminden geçen Türk otomotiv sektörü, montaj ağırlıklı ortaklıklardan, tasarım yeteneği ve geniş üretim kapasitesine sahip tam teşekküllü bir endüstri haline gelmiştir. Orijinal ürün üreticilerinin (OEM) sektörde yaptıkları yatırımlar, üreticilerin imalat yeteneklerini önemli ölçüde geliştirerek Türkiye’yi uluslararası OEM'lerin küresel değer zincirinin önemli bir halkası haline getirmiştir. Rekabetçi ve nitelikli iş gücü, dinamik yerel pazar ve elverişli coğrafi konumunun avantajları sayesinde 13 küresel OEM'in Türkiye'deki araç üretimi 2015 yılında 1.3 milyon adedin üzerinde gerçekleşmiştir. Türk otomotiv sektörünün gösterdiği ciddi büyüme Türkiye'nin 2015 yılı sonu itibarıyla dünyanın en büyük 15., Avrupa'nın ise en büyük 5. otomotiv üreticisi konumuna yükselmesini sağlamıştır.

Türk otomobil sektöründe üretici olarak faaliyet gösteren, OYAK Grubu şirketlerinden OYAK - Renault, 2015 yıl sonu itibariyle 339 bin adet otomobil üretimi ve 270 bin adet otomobil ihracatı gerçekleştirerek, hem otomobil üretiminde hem de ihracatında adet bazında sektörde ilk sırada yer almayı başarmıştır. Şirket, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 2015 yılı Mayıs ayında açıklamış olduğu 2014 yılı ilk bin ihracatçı firma listesinde Türkiye genel sıralamasında 3., sektör sıralamasında ise 2. sırada yer almıştır. OYAK Renault, 2015 yılı verilerine göre oluşturulmuş İSO 500 listesinde 4. sırada yer almaktadır.

Satış ve satış sonrası hizmetleri sunan iştirakimiz MAİS ise 2015 yılında Renault ve Dacia markaları ile otomobil ve hafif ticari araç pazarında  %16.8’lik pazar payı elde etmiştir.