Demir - Çelik Sektörü 

Demir çelik sektöründe Türkiye, son 15 yıllık dönemde yaşanan kapasite ve üretim artış hızı dikkate alındığında önde gelen ülkelerden biri konumundadır. Ülkemiz, 2015 yıl sonu itibariyle kapasite artışına paralel olarak 2000 yılından bu yana üretimde yaşanan artışlarla Dünya ham çelik üretimi sıralamasında 9. sırada yer almakta, Avrupa’da ise Almanya’dan sonra 2. sırada bulunmaktadır.

Ülke ekonomileri için lokomotif görevi gören demir çelik sektöründe Türkiye, üretimde elde ettiği üst sıralarda yer alma başarısını, canlı ekonomisi sayesinde tüketim bakımından da yinelemekte ve dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olma özelliğini sürdürmektedir. Özellikle 2015 yılında artan imalat sanayi üretiminin yanısıra, TANAP Projesi, İstanbul Yavuz Sultan Selim Köprüsü, İstanbul 3. Havalimanı gibi büyük yatırımlar ile birlikte dünya ortalamasının üzerinde tüketim artış oranı yakalanmıştır.

Türkiye’nin ham çelik üretimi 2015 yılında toplam 31.5 milyon ton olarak gerçekleşmiş, bu toplam rakamın 20.5 milyon tonu elektrik ark ocaklı tesislerde, 11 milyon tonu ise entegre tesislerde üretilmiştir.

Demir çelik sektöründe faaliyet gösteren grup şirketimiz Erdemir Türkiye’nin tek entegre yassı çelik üreticisi ve alt şirketleri ile birlikte sektörün değişmez lideri ve en beğenilen şirketidir. Kapasite, katma değerli ürün gamı, üretim maliyeti, finansal yapı, rekabet ve benzeri kriterlere göre World Steel Dynamics tarafından yapılan çalışmada, dünyanın en iyi çelik şirketleri sıralamasında 13’üncü sırada yer alan Erdemir Grubu, 2015 yılında Türkiye’nin toplam ham çelik üretiminin %28’ini tek başına gerçekleştirmiştir.

2015 yılı verilerine göre hazırlanmış olan İSO 500 listesinde Erdemir 7., İsdemir 9., Erdemir Çelik Servis Merkezi 89., Erdemir Maden 303. sırada yer almıştır. Erdemir ve İsdemir hisseleri BİST’de işlem görmektedir.