Demir - Çelik Sektörü 

Demir çelik sektöründe Türkiye, son 15 yıllık dönemde yaşanan kapasite ve üretim artış hızı dikkate alındığında önde gelen ülkelerden biri konumundadır. Ülkemiz, 2016 yılsonu itibariyle kapasite artışına paralel olarak 2000 yılından bu yana üretimde yaşanan artışlarla Dünya ham çelik üretimi sıralamasında 8. sırada yer almakta, Avrupa’da ise Almanya’dan sonra 2. sırada bulunmaktadır.

Dünya ham çelik üretimi 2016 yılı sonunda, 2015 yılına göre %0.8 oranında artarak 1.63 milyar ton olarak gerçekleşmiştir. Küresel ölçekte kapasite kullanım oranı bir miktar artış gösterse de, sürdürülebilir seviye olarak kabul edilen %75’in altında kalarak %69 olarak gerçekleşmiştir.

Geçtiğimiz yıl, dünyanın en büyük çelik üreticisi konumunda bulunan Çin’in ham çelik üretimi % 1.2 oranında artışla 808.4 milyon tona yükselirken, ikinci sırada yer alan Japonya’nın ham çelik üretimi ise % 0.3 oranında azalışla 104.8 milyon tonda kalmıştır.

Ülke ekonomileri için lokomotif görevi gören demir çelik sektöründe Türkiye, üretimde elde ettiği üst sıralarda yer alma başarısını, canlı ekonomisi sayesinde tüketim bakımından da yinelemekte ve dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olma özelliğini sürdürmektedir. 

Türkiye’nin ham çelik üretimi 2016 yılında toplam 33.2 milyon ton olarak gerçekleşmiştir., 

Çelik ihracatı açısından 2016 yılı, Türkiye için yeni bir kilometre taşı olmuştur. Yassı çelik ihracatı 3,1 milyon ton olurken, %21 gibi güçlü bir artış kaydedilmiştir. Küresel talep düşüşüne rağmen, Türkiye uzun ürün ihracatında da başarısını tekrarlayarak 10 milyon ton mamul ihraç etmiştir.Demir çelik sektöründe faaliyet gösteren Grup şirketimiz Erdemir, Türkiye’nin ilk ve en büyük entegre yassı çelik üreticisi ve alt şirketleri ile birlikte sektörün değişmez lideri ve en beğenilen şirketidir. Erdemir Grubu, 2016 yılında Türkiye’nin toplam ham çelik üretiminin %28’ini tek başına gerçekleştirmiştir.

2016 yılı verilerine göre hazırlanmış olan İSO 500 listesinde Erdemir 11., İsdemir 10., Erdemir Çelik Servis Merkezi 86., Erdemir Maden 320. sırada yer almıştır. Erdemir ve İsdemir hisseleri BİST’de işlem görmektedir.