Bitki Koruma ve Hayvan Sağlığı İlaçları Sektörü 

Türkiye bitkisel ve hayvansal üretim değerleri (toplam tarımsal üretim) TUİK verilerine göre 2015 yılında sırasıyla 119.7 milyar TL ile 128.8 milyar TL olup toplam 248.5 milyar TL olarak gerçekleşmiştir.

Sektör büyüklüklerinin, 2015 yılında bitki koruma ürünleri için 1.4 milyar TL, hayvan sağlığı ürünleri için ise 0.8 milyar TL olduğu tahmin edilmektedir.

OYAK’ın bitki ve hayvan sağlığı koruma ürünleri sektörlerinde faaliyet gösteren iştiraki HEKTAŞ, 250’yi aşkın bitki koruma ve bitki besleme ile 30’a yakın hayvan sağlığı ilacı ve yem katkı ürünlerinin satış ve pazarlamasını yapmaktadır. HEKTAŞ aynı zamanda dünya bitki koruma ürünleri sektörünün önde gelen bazı firmalarının Türkiye distribütörüdür. Sektörün öncü kuruluşlarından olan Şirket sektörde her zaman ilk 3 firma arasında yer almaktadır. HEKTAŞ 2015 yıl sonu verilerine göre hazırlanmış olan İSO İkinci 500 Listesinde 238. sırada yer almıştır.

 

OYAK Grubu şirketleri arasında;

Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren şirketlere iştirak etmek için kurulmuş ATAER, fiziki ve elektronik güvenlik hizmetleri veren OYAK Güvenlik, yapı projesi, inşaat işleri geliştiren OYAK inşaat, hijyen, teknik, turizm - organizasyon ve teknolojik hizmetler veren OYAK Pazarlama, işletme yönetimi alanında OSİAT, tıbbi teknolojiler alanında çalışan MicroMedicine, yatırım fırsatlarının değerlendirilmesine yönelik kurulan OYAK Sermaye Yatırımları şirketleri bulunmaktadır.