Çimento

Dünya çimento endüstrisinde en büyük 4. tüketici ve en büyük 5. ihracatçı ülke olan Türkiye’de, 2015 yılsonu itibariyle 20 farklı gruba ait 51 entegre çimento fabrikası ve 20 öğütme tesisi bulunmaktadır. Toplam 75.6 milyon ton/yıl klinker üretim kapasitesi bulunan sektörde, 2015 yılında 71.4 milyon ton çimento üretimi ve 71.1 milyon ton çimento satışı gerçekleştirilmiştir.

OYAK’ın çimento sektöründe faaliyet gösteren, Adana Çimento, Mardin Çimento, Denizli Çimento, Bolu Çimento, Ünye Çimento ve Aslan Çimento olmak üzere 6 şirketi bulunmaktadır. Bahsi geçen şirketlerin 5’inin hisseleri BIST’de işlem görmektedir. OYAK Çimento Grubu Şirketleri, 11.3 milyon ton/yıl klinker üretim kapasitesi ile Türkiye klinker kapasitesinin %15’ini oluşturmaktadır.  Çimento Grubu Şirketlerimizin 2015 yılı toplam çimento üretimi ve satışı 11 milyon ton olarak gerçekleşmiştir.

2015 yılı sonuçları ile oluşturulan İSO 500 listesinde Çimento Grubu iştiraklerimizden Adana Çimento 259., Bolu Çimento 285., Aslan Çimento 433., Denizli Çimento 491. sırada yer almakta olup, Ünye Çimento ve Mardin Çimento ise İSO İkinci 500 listesinde sırasıyla 21. ve 211. sırada yer almışlardır. 

 

Beton

Hazır beton, inşaat sektörünün en temel girdilerinden birisi olup inşaat sektöründe yaşanan gelişmeler hazır beton sektörünü de doğrudan etkilemektedir. Bu çerçevede, Türkiye’nin büyüme hızıyla, inşaat ve hazır beton sektörünün büyüme hızı paralellik göstermektedir.

Türkiye, 2009 yılından bu yana hazır beton üretimiyle Avrupa’da birinci sırada yer alırken, dünyada ise Çin ve ABD’nin ardından üçüncü sıraya yükselmiştir. Tesis başı üretim ve pompa kullanılarak yapılan beton dökümlerinde Türkiye ilk sırada yer almaktadır.

OYAK Grubu beton sektöründe Ankara merkezli OYAK Beton ile faaliyet göstermektedir.

OYAK Beton bünyesinde, Türkiye genelinde Akdeniz, Marmara, Karadeniz, İç Anadolu ve Ege Bölgelerini kapsayan geniş bir coğrafyada, 50’nin üzerinde hazır beton tesisi  bulunmaktadır.

Sektörün en güçlü hizmet sağlayıcıları olan Grup Şirketlerimiz, Türkiye ekonomisi için önemli projelerin yanısıra markalı konut projelerinde de çözüm ortağı olarak daima tercih edilmektedir.

OYAK Beton, 2015 yılı verilerine göre hazırlanmış olan İSO 500 listesinde 199., sırada yer almışlardır.

 

Kraft Kağıt ve Torba

Türkiye’de kağıt ve karton sektöründe faaliyet gösteren 44 kuruluş bulunmakta olup sektör Türkiye büyümesine paralel büyüme göstermektedir. 2015 yılında Türkiye’de kağıt ve karton sektöründeki 5.9 milyon tonluk tüketimin %7.7’sini kraft torba kağıdı ve kraft liner tüketimi oluşturmuştur. Kraft torba pazarında ise Türkiye’de kraft torba üreten 10 üretici 650 milyon adetlik hacme sahip pazara hizmet vermektedir.

Türkiye’nin tek entegre kağıt fabrikasına sahip olan iştirakimiz OYKA, kraft kağıt ve kraft kağıttan mamul ürünler üretmektedir. OYKA 2015 yılında, Türkiye endüstriyel kraft torba kağıdı ve ambalaj kağıdı pazarı ile kraft torba pazarında ihtiyacın yaklaşık %20’lik kısmını karşılamıştır.