Çimento

Dünya çimento endüstrisinde en büyük 3. ihracatçı ülke olan Türkiye’de, halihazırda 52 entegre çimento fabrikası ve 18 öğütme tesisi bulunmaktadır. Toplam 80 milyon ton/yıl klinker üretim kapasitesi bulunan sektörde, 2016 yılında 75.4 milyon ton çimento üretimi ve 74.3 milyon ton çimento satışı gerçekleştirilmiştir.

OYAK’ın çimento sektöründe faaliyet gösteren, Adana Çimento, Mardin Çimento, Denizli Çimento, Bolu Çimento, Ünye Çimento ve Aslan Çimento olmak üzere 6 şirketi bulunmaktadır. Bahsi geçen şirketlerden Denizli Çimento dışında kalan 5’inin hisseleri BIST’de işlem görmektedir. OYAK Çimento Grubu Şirketleri, 11.3 milyon ton/yıl klinker üretim kapasitesi ile Türkiye klinker kapasitesinin %14.4’ünü oluşturmaktadır.  Çimento Grubu Şirketlerimizin 2016 yılı toplam çimento üretimi ve satışı 11 milyon tonun üzerinde gerçekleşmiştir.

2016 yılı sonuçları ile oluşturulan İSO 500 listesinde Çimento Grubu iştiraklerimizden Adana Çimento 333., Bolu Çimento 279., Aslan Çimento 428., Ünye Çimento 487. sırada yer almakta olup, Denizli Çimento ve Mardin Çimento ise İSO İkinci 500 listesinde sırasıyla 73. ve 311. sırada yer almışlardır. 

 

Beton

Hazır beton, inşaat sektörünün en temel girdilerinden birisi olup inşaat sektöründe yaşanan gelişmeler hazır beton sektörünü de doğrudan etkilemektedir. Bu çerçevede, Türkiye’nin büyüme hızıyla, inşaat ve hazır beton sektörünün büyüme hızı paralellik göstermektedir.

Türkiye, hazır beton üretimiyle Avrupa’da birinci sırada yer alırken, dünyada ise Çin ve ABD’nin ardından üçüncü sıradadır. 

OYAK Grubu beton sektöründe Ankara merkezli OYAK Beton ve Denizli merkezli Modern Beton şirketleri ile faaliyet göstermektedir.

OYAK Beton bünyesinde, Türkiye genelinde Akdeniz, Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu Bölgelerini kapsayan geniş bir coğrafyada, 34 hazır beton tesisi bulunmaktadır.

Diğer Grup Şirketimiz Modern Beton ise toplam 16 hazır beton tesisi ile özellikle Ege bölgesinin giderek büyüyen beton ihtiyacına cevap vermektedir.

Sektörün en güçlü hizmet sağlayıcıları olan Grup Şirketlerimiz, Türkiye ekonomisi için önemli projelerin yanı sıra markalı konut projelerinde de çözüm ortağı olarak daima tercih edilmektedir.

OYAK Beton, 2016 yılı verilerine göre hazırlanmış olan İSO 500 listesinde 233., Modern Beton ise İSO İkinci 500 listesinde 77. sırada yer almışlardır.

 

Kraft Kağıt ve Torba

Türkiye’de kağıt ve karton sektöründe kağıt üretim faaliyeti gösteren halihazırda 51 kuruluş bulunmakta olup sektör Türkiye büyümesine paralel büyüme göstermektedir. 2016 yılında Türkiye’de kağıt ve karton sektöründeki 6.1 milyon tonluk tüketimin %7.2’sini kraft torba kağıdı ve kraft liner tüketimi oluşturmuştur. Kraft torba pazarında ise halihazırda Türkiye’de kraft torba üreten 10 üretici 670milyon adetlik hacme sahip pazara hizmet vermektedir.

Türkiye’nin tek entegre kağıt fabrikasına sahip olan iştirakimiz OYKA, kraft kağıt ve kraft kağıttan mamul ürünler üretmektedir. OYKA 2016 yılında, Türkiye kraft  ve kraft liner kağıdı pazarında ihtiyacın yaklaşık %21’lik kısmını karşılamıştır.